Festyn Poloneza czas zacząć – 8.05.2022

Festyn Polski – „Poloneza czas zacząć” zorganizowany przez Stowarzyszenie Polonica odbył się 8 maja 2022 roku w Roquefavour u stóp pięknego akweduktu. Mieliśmy zaszczyt gościć Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Nemenczyna na Litwie, który przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Polonica z przepięknym programem. Odbyło się też ważne wydarzenie – premiera nowo skomponowanego „Poloneza na sto par”.
Na Festynie można było ponadto nabyć piękne artykuły polskiego rzemiosła artystycznego oraz wyroby lokalnych artystów, obejrzeć interesujący film o historii poloneza (realizacja Stefan Foltzer),  spróbować polskich przysmaków na stoisku restauracji Sielanka a także polskich ciast.
Polonica wspiera walczącą Ukrainę i przy okazji Festynu można było wrzucić datek do specjalnej skarbonki. Swoją obecnością na festynie zaszczyciło na Office de Tourisme z Paryża, które przedstawiło interesującą dokumentację o Polsce.

Na rozpoczęcie Festynu Zespół Perła przedstawił blok tańców polskich. Nostalgiczny kujawiak, energiczny oberek i krakowiak a także bardzo spektakularny taniec górali żywieckich zachwycił wszystkich bardzo licznych widzów, którzy przyjechali nie tylko z regionu ale także z Valence, Nicei i Lunel.  Mimo, że przed rozpoczęciem Festynu padał deszcz, na ten moment zaświeciło słońce.
Następnie wszyscy obecni mogli posilić się na stoisku restauracji Sielanka.
Perła przedstawiła następnie blok tańców narodowych – poloneza i mazura. Poprzez organizację Festynu, którego tematem jest polonez, Polonica dołącza się do akcji wpisania naszego narodowego tańca na listę niematerialnego dziedzictwa Unesco. Właśnie jednym z elementów tej akcji jest szczególne wydarzenie, które miało tu miejsce – premiera nowo skomponowanego Poloneza na 100 par (kompozycja Joanna Garnczarek, orkiestracja Jerzy Zając (youtube).  Po dostojnym Polonezie i żywiołowym Mazurze nadeszła pora na warsztaty nauki poloneza. Pan German Komarowski, dyrektor i choreograf Perły bardzo sprawnie poprowadził warsztaty i wszyscy obecni wraz z Perłą zatańczyli razem Poloneza z figurami, mimo, że zaczął padać już deszcz. Tańczenie poloneza jest nieustająco żywą tradycją w Polsce oraz pośród Polonii, co docenia Unesco.
Następnym punktem programu było wspólne śpiewanie piosenek ludowych.
Deszcz jednakże zmusił nas do przeniesienia Festynu do środka. Reszta występów i śpiewania odbyła się w pięknej sali. Tam właśnie Perła przedstawiła tańce litewskie oraz bardzo dynamiczne tańce ukraińskie. Brawom nie było końca. Wkrótce opublikujemy album z większą ilością zdjęć z Festynu oraz filmy.  

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *