poznaj

Szczep ZHP

Południowa Francja w Aix-en-Provence

Nasza drużyna

Co robimy?

Szczep ZHP Południowa Francja w Aix-en-Provence to jedna z propozycji Stowarzyszenia Polonica (od stycznia 2007). Działamy  w ramach w ramach ZHP poza granicami kraju (www.zhppgk.org ).

W ciągu roku organizujemy biwaki, kiermasze oraz rajdy terenowe. Ponad to, bierzemy udział w uroczystościach i spotkaniach związanych z Polską.

Latem wybieramy się na obóz harcerski do Polski – spotkamy się z drużynami polskimi, poznajemy nowych przyjaciół, i zwiedzamy piękne okolice.

W ten sposób utrzymujemy kontakt z Polską, polskim harcerstwem i polską przyrodą.

Aktualności znajdziesz u nas na Facebooku

Członkowie drużyny

Nasz szczep zrzesza:

W naszym szczepie działają dwie gromady zuchowe, Czerwone Maki w Aix-en-Provence, i Lazurowe Sójki w Nicei, oraz drużyna harcerska „Ścieżka”.

Drużyna ta składa się z dwóch zastępów żeńskich i dwóch męskich, oraz mieszanego patrolu wędrowniczego.

Serdecznie zapraszamy na nasze spotkania dzieci powyżej 6 lat!

Powstanie drużyny harcerskiej

Biwak w Lamanon

24-25 kwietnia 2007 odbył się w Lamanon pierwszy biwak drużyny z Aix en Provence. Byli na nim :Olinka, Amandine, Amelka, Natalka, Daniel, Piotruś, Clément, Tomek, Ola, Iza, Asia, Aurelka i druhny Basia, Ewa i Magda i oczywiście nasz gospodarz  ksiedz Ryszard.

Spaliśmy w namiotach – Wilczki (zuchy chłopcy), Zielone Oliwki (zuchy dziewczynki) i Czarne Oliwki (harcerki).

W czasie biwaku zdobywalismy sprawność miłośnika przyrody prowansalskiej i zwiedzaliśmy okolicę Lamanon. Głównym celem było zapoznanie drużyny z życiem obozowym oraz przekazanie kilku wiadomości związanych  z prawem zucha i z prawem harcerskim.

Dojazd zorganizowany został przy pomocy rodziców, dziękujemy!

W pierwszy dzień, dzięki temu, ze patrole poszły na zwiad po mieście dowiedzieliśmy się, że Lamanon słynie z  trzystuletniego platana oraz z  grot prehistorycznych i ruin średniowiecznych w niedalekich niewysokich górach. Szlak wiodący do grot znajduje się tuż za kościołem. Po rozłożeniu namiotów w ogrodzie wybraliśmy się na długą wyprawę.

W powrotnej drodze zebraliśmy chrust na ognisko. Po kolacji usiedliśmy wszyscy wokół ognia i śpiewaliśmy, a takźe pląsaliśmy prawie do północy.

I przyszła noc i alarm nocny!   Patrole dziewcząt i chłopców doskonale sobie poradziły mimo ciemności i zmęczenia . Na końcu odbył się uroczysty apel z rozdaniem lilijek i chust . Brawa dla wszystkich. Ale do rana jeszcze daleko – trzeba stać na warcie!

 Po pobudce, gimnastyce i pysznym śniadanku poszliśmy zobaczyć stary platan oraz zebrać zioła do naszych zielników. I znowu śpiewaliśmy piosenki : stare i nowe. Przebojami biwaku były Krajka i Santiano

Kontakt

Hm. Magdalena Borucka-Guilhou
Komendantka chorągwi harcerek we Francji
Pwd. Amelia Guilhou
Drużynowa drużyny harcerskiej „Ścieżka”
Pwd. Isabella Guilhou
Drużynowa gromady zuchowej „Czerwone Maki”
Pwd. Katarzyna Bohême
Drużynowa gromady zuchowej „Lazurowe Sójki”

Polub ZHP Południowa Francja na Facebooku​