Regiony

Małopolska

Turyści wybierają często Małopolskę jako cel podróży. Powody są oczywiste. Rzeczywiście, żaden inny region Polski nie może się pochwalić tak wielką ilością zabytków historycznych. Bogactwo kultury, tradycji i zwyczajów ludowych wciąż jeszcze kultywowanych,zwłaszcza w górach, piękno dzikiej przyrody sprawiają, że jest to region wyjątkowy. Kraków jest stolicą tego regionu. To wspaniałe miasto jest uważane przez kapłanów hinduskich za jedno z 7 centrów energetycznych Ziemi.

Rynek Krakowski jest imponujący i bardzo znany. Jest on dumą wszystkich mieszkańców Małopolski. Jest to miejsce znane nie tylko w Krakowie ale i w całej Polsce. Jest on większy niż Plac Świętego Piotra w Watykanie a także większy niż Plac Świętego Marka w Wenecji. Latem, przykawiarniane ogródki przyjmują liczną klientelę turystów, którzy przybyli aby nacieszyć się urokiem tego miejsca.

W centrum Rynku znajdują się Sukiennice. Jest to budynek w stylu gotyckim i renesansowym. Pierwsze stragany powstały razem z miastem, w 1257 roku. W 1955 roku, w czasie odnowy Sukiennic, które zostały zniszczone przez pożar budynek ozdobiono attyką z kamiennymi rzeźbami. W Sukiennicach znajduje się muzeum, wiele straganów z pamiątkami, kawiarnie a także Centrum Informacji Turystycznej regionu Małopolska.

Na Rynku znajduje się też słynny Kościół Mariacki, który posiada wyjątkowy ołtarz – jeden z największych ołtarzy gotyckich w Europie – 11m na 13 m – wyrzeźbiony z drzewa lipowego przez Mistrza Wita Stwosza. Wnętrze ołtarza jest ozdobione scenami z życia Marii Panny i Jezusa Chrystusa.

Krakow jest miastem pełnym życia, gdzie można zwiedzić wiele ciekawych miejsc, takich jak Collegium Maius, gdzie można podziwiać pamiątki po Mikołaju Koperniku, wspaniałe mury Krakowa, teatr Juliusza Słowackiego a także zamek i katedrę na Wawelu, który jest miejscem wyjątkowym, wypełnionym polskimi zabytkami historycznymi. To tu właśnie miały miejsce koronacje królów polskich, pogrzeby kardynałów etc….

Przez cały rok odbywają się liczne festiwale, jak na przykład Festiwal Muzyki w Starym Krakowie, Festiwal Tańców Dworskich, Festiwal Teatrów Ulicznych a także Festiwal Kultury Żydowskiej.

Oddalona o kilka kilometrów od Krakowa znajduje się słynna kopalia soli Wieliczka. Jest to jedna z najstarszych kopalni na świecie. Była eksploatowana od XIII wieku. W 1978 roku została wpisana na pierwszą listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Trasa dostępna dla turystów jest podzielona na 3 poziomy i dochodzi do 135 metrów głębokości. 
Ale to nie wszystko. W kopalni można podziwiać podziemną kaplicę Świętej Kingi, znajdującą się na 110 metrach głębokości. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków swojego rodzaju, pełen rzeźb wykonanych z soli. Jedną z najbardziej znanych jest płaskorzeźba Ostatniej Wieczerzy wykonana na wzór dzieła Leonarda da Vinci. W niedziele i dni świąteczne kaplica jest miejscem kultu. W 1999 roku została wzbogacona rzeźbą Jana Pawła II wykonaną z soli.

Ale to nie wszystkie wspaniałości tego regionu. Małopolska jest pełna przepięknych pejzaży, parków narodowych z których jeden posiada statut Biosfery Unesco : jest to Tatrzański Park Narodowy, który jest jednym z największych w Polsce. Na jego terenie znajdują się jedyne w Polsce góry typu alpejskiego. Cechuje go niezwykłe bogactwo flory i fauny. Świstaki i kozice są symbolem parku. Pejzaż tatrzński cechują liczne doliny, strumienie i ponad 30 jezior.  

Stolicą Tatr a także stolicą sportów zimowych jest Zakopane. Zakopane jest jest jedną z najbardziej znanych i zwiedzanych miejscowości w Polsce. Stało się ono centrum sportów zimowych w okresie międzywojennym, wraz z popularyzacją nart. Debiutanci i doświadczeni narciarze znajdą tam trasy dla siebie. Styl Zakopanego jest unikalny w całej Polsce. Można podziwiać drewniane domy wykończone rzeźbionymi dekoracjami. Jego historię i rozwój przestawiono w Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Nie należy zapomnieć o zwiedzieniu licznych zamków, które znajdują sie na terenie całej Małopolski : Wawel, Wiśnicz, Dębno, Niedzica, Pieskowa Skala, Niepołomice, Lanckorona, Ojców…

Należy zwiedzić również  niemieckie obozy koncentracyjne Auchwitz Birkenau, gdzie czuje się wielkie wzruszenie i smutek na myśl o przeszłości …. 

Ale zbyt długo byłoby opowiedać o wszystkich wspaniałościach tego regionu, a więc najprościej jest powiedzieć : Przyjeżdżajcie do Małopolski, i sami zobaczcie jak jest ona piękna i ciekawa!

Śledź nas na Facebooku