Regiony

Pomorze

Jest niewiele regionów w Polsce, które przypominają Pomorze. Jego niezwykła atmosfera łączy fale Bałtyku i piękno lasów ukrywających setki jezior i rzek.  

Gdańsk, miasto, które leży na brzegu morza jest stolicą Pomorza. Wyróżnia się on swoją architekturą i wyjątkowym położeniem geograficznym – otoczony na północy wybrzeżem Bałtyku i lasami i jeziorami na wschodzie. Jego tysiącletnia historia, bogata w ważne wydarzenia, talent jego mieszkańców i licznych wędrowców z całej Europy przyczyniły się do upiększenia go poprzez budowę licznych kościołów, placów i innych budynków.

Gdańsk jest też nazywany „Miastem wolności” z konkretnych przyczyn. Miasto jest świadkiem tysiącletniej historii pełnej wydarzeń, a przede wszystkim jest kolebką ruchu „Solidarność”. Dziś można podziwiać wspaniałą i wzruszającą wystawę „Drogi do Wolności”, która przedstawia dzieje bohaterów walczących o wolność.  

neptun-gdansk
Gdańsk

Poza Gdańskiem, który zasługuje na jak największą uwagę, znajdujemy na Pomorzu liczne miejsca naprawdę wspaniałe. Region ten posiada 2 parki narodowe i 9 parków środowiskowych. Narodowy Park Słowiński jest uważany za jeden z najciekawszych w Europie. Jego aktualny wygląd jest skutkiem rozprowadzenia przez wiatr piaskowej bariery przyniesionej przez morze, mogącej tworzyć ruchome wydmy nawet przekraczające 30 m wysokości! Można także podziwiać piekną nieprzerwaną plażę o ponad 300 km długości, w pobliżu której znajdują się liczne wioski z niepowtarzalną atmosferą i możliwością spędzenia wolnego czasu w urozmaicony sposób. Biały piasek, świeże powietrze i fascynujące światło czekają na przybyszy.  

Leżąca w pobliżu Gdańska Gdynia wraz Sopotem, stanowi częśc Trójmiasta. Gdynia jest znana z licznych atrakcji, takich jak Akwarium, gdzie można obserwować zwierzęta z mórz i oceanów całego świata a także florę i faunę wód słodkich ze wszystkich kontynentów. Niezwykłe!

Poza tym można także znaleźć w Gdyni „letnią scenę teatru Witolda Gombrowicza”, gdzie plaża Gdynia-Orłowa jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie scenografią jest plaża, morze i molo. Ale najbardziej interesujące są 2 statki: żaglowiec „Dar Pomorza”, jeden z najpiękniejszych żaglowców świata i statek wojenny „Błyskawica”, odznaczony medalem „Virtuti Militari” za udział w wielu walkach w czasie II Wojny Światowej.  

Na zakończenie kilku słów o Trójmieście, należy jeszcze przedstawić Sopot – modne miejsce wypoczynku. Budynki w mieście są w większości w stylu Art Nouveau XIX i XX wieku. Głowna trasa spacerów w Sopocie to ulica Bohaterów Monte Casino, gdzie zawsze można spotkać nieprzerwany tłum turystów. Ulica ta jest przedłużona przez drewniane molo, jedno z najdłuższych w Europie a także przez piękną plażę. W pobliżu morza znajdują się Łazienki z 1907 roku. W Sopocie są organizowane liczne manifestacje sportowe i kulturalne a przede wszystkim Międzyarodowy Festiwal Piosenki.

 Aby przestawić wszystkie cuda tego regionu, nie należy zapomnieć o bursztynie. Bursztyn, nazywany czasami „Złotem Północy” jest różnokolorową skamieniałą żywicą drzew iglastych, które rosły w tym regionie 40 000 000 do 60 000 000 lat temu. Jeśli ktoś ma szczęście, może znaleźć bursztyn zawierający owady lub kawałki roślin.

Bursztyn był cennym towarem na ziemiach Słowian, już w czasach kamienia gładzonego oraz w czasach Imperium Rzymskiego. Sławna Droga Bursztynu łączyła Adriatyk z Bałtykiem. Mieszkańcy Pomorza używali bursztynu jako monety wymiennej przy zakupie broni i narzędzi a nalewki na nim jako lekarstwa na liczne choroby.

Dziś piękne egzemplarze Złota Bałtyku znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego Gdańska. W Gdańsku również odbywają  się największe targi towarów z bursztynu AMBERIF. A także – Uniwersytet Gdański otworzył instytut Studiów Bursztynu, jedyny w świecie!

Śledź nas na Facebooku