Wielka Gala Stowarzyszenia Polonica – 25 lat

W pierwszej części zobaczymy krótki występ uczniów Szkoły Polskiej im. Konstantego Gaszyńskiego, która działa w ramach stowarzyszenia od 25 lat. Głównym celem pomysłodawców stowarzyszenia było stworzenie polskiego środowiska, w którym wyrastałyby przyszłe pokolenia, w tym ich dzieci. Od początku przewidywano założenie polskiej szkoły, której zajęcia odbyły się po raz pierwszy w listopadzie 1999 roku. Dziś Szkoła Polska oraz kursy języka polskiego dla dorosłych stanowią najważniejszą część działalności Stowarzyszenia Polonica.
25 lat, to należy uczcić! Jednym z podstawowych postulatów Poloniki była i jest promocja polskiej kultury w Prowansji a także umożliwienie spotkania się, zachowania tradycji i odnalezienia swoich korzeni Polakom mieszkającym w regionie Aix en Provence. Wielka radością jest stwarzanie okazji do korzystania z dóbr polskiej kultury i tradycji, dla Polaków, dorosłych i dzieci, ale także dla Francuzów, sympatyków Polski.
Kilkoma polskimi piosenkami w wykonaniu uczniów, nauczycieli wolontariuszy oraz wolontariuszy stowarzyszenia uczcimy 25 lat naszej działalności. Reszta niech pozostanie niespodzianką.
Polonica Sto lat !

Balet Dworski Cracovia Danza powstał w dniu 1 września 2006 roku jako Miejska Instytucja Kultury na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa.
Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Baletu Dworskiego Cracovia Danza jest Romana Maciuk-Agnel – tancerka i choreograf, specjalizująca się w tańcach historycznych oraz charakterystycznych.
Balet kontynuuje działania Baletu Dworskiego „Ardente Sole” oraz działającej pod tą samą nazwą Fundacji, założonej w roku 1998 przez Romanę Agnel. Instytucja powstała z myślą o stworzeniu jak najlepszych warunków pracy dla tancerzy tworzących unikalny, jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, mogący poszczycić się wieloma znaczącymi sukcesami artystycznymi i organizacyjnymi oraz osiągnięciami w zakresie popularyzacji kultury wysokiej i edukacji artystycznej.
Balet Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym.
Aktualny repertuar zespołu liczy ponad 20 przedstawień o tematyce od średniowiecza po XX wiek. Zespół propaguje także polską tradycję tańca.
Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w całej Polsce oraz za granicą.
Ponadto Cracovia Danza od 2000 roku organizuje w Krakowie Festiwal Tańców Dworskich, który przyciąga nad Wisłę mistrzów tańca z całego świata.
Spektakl „A la Polonaise – A la Cracovienne” ukazuje formy tańca popularne w XIX wieku,  bogactwo kultury polskiej oraz podkreśla przenikanie się kultury szlacheckiej i ludowej; „Polonez”, „mazurek”, „krakowiak” – te tańce narodowe cieszyły się popularnością w XIX wieku i zachwycają nas do dziś.

logo szkola

Kup bilety

                                        Program
               „A la Polonaise, à la Cracovienne”

Taneczny program „Ala Polonaise, à la Cracovienne” zabiera widzów w magiczny, bogaty
i różnorodny świat dawnej Polski XVIII i XIX wieku.
Podczas prezentacji różnych form tańca polskiego użytkowego i scenicznego przedstawiamy
te najbardziej znane: polonez, mazur, mazurek, krakowiak, cracovienne, taniec Wesoły.
Poprzez zróżnicowane stylistycznie i formalnie tańce widzowie poznają świat polskiej szlachty oraz repertuaru polskich scen i salonów. Na szczególną uwagę w naszym programie zasługuje polonez, który jako polski taniec tradycyjny został wpisany w 2023 roku na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Unikatowe są także prezentowane przez tancerzy różne formy krakowiaka: sceniczny układ ‘Cracovienne” prezentowany w XIX wiecznych baletach przez Fanny Elssner, krakowiak-kondredans tańczony w polskich salonach odtworzony na podstawie zapisu z Biblioteki książąt Czartoryskich w Krakowie, oraz sceniczne, stylizowane krakowiaki z „Wesela w Ojcowie”, pierwszego polskiego baletu narodowego z 1823 roku.
Prezentując program „A`la Polonaise, a`la Cracovienne” artyści Baletu Cvracovia Danza mają nadzieję przybliżyć widzom ten tak istotny dla całej ówczesnej Europy repertuar tańców w stylu polskim.

                                              Romana Agnel

Bilety: 10 € dla członków Poloniki / 15€ dla nie członków
Rezerwacje/Informacje polonica@aixpolonica.net  04 42 50 62 26 / 04 42 95 14 05
przez Internet : HelloAsso

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *