Festyn Polski – „Poloneza czas zacząć” zorganizowany przez Stowarzyszenie Polonica odbył się 8 maja 2022 roku w Roquefavour u stóp pięknego akweduktu. Mieliśmy zaszczyt gościć Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Nemenczyna na Litwie, który przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Polonica z przepięknym programem. Odbyło się też ważne wydarzenie – premiera nowo skomponowanego „Poloneza na sto par”.
Na Festynie można było ponadto nabyć piękne artykuły polskiego rzemiosła artystycznego oraz wyroby lokalnych artystów, obejrzeć interesujący film o historii poloneza (realizacja Stefan Foltzer), spróbować polskich przysmaków na stoisku restauracji Sielanka a także polskich ciast.
Polonica wspiera walczącą Ukrainę i przy okazji Festynu można było wrzucić datek do specjalnej skarbonki. Swoją obecnością na festynie zaszczyciło na Office de Tourisme z Paryża, które przedstawiło interesującą dokumentację o Polsce.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022, przez Conseil Départemental des Bouches du Rhône, Poland Travel oraz ze środków własnych Stowarzyszenia POLONICA
Na rozpoczęcie Festynu Zespół Perła przedstawił blok tańców polskich. Nostalgiczny kujawiak, energiczny oberek i krakowiak a także bardzo spektakularny taniec górali żywieckich zachwycił wszystkich bardzo licznych widzów, którzy przyjechali nie tylko z regionu ale także z Valence, Nicei i Lunel. Mimo, że przed rozpoczęciem Festynu padał deszcz, na ten moment zaświeciło słońce.
Następnie wszyscy obecni mogli posilić się na stoisku restauracji Sielanka.
Perła przedstawiła następnie blok tańców narodowych – poloneza i mazura. Poprzez organizację Festynu, którego tematem jest polonez, Polonica dołącza się do akcji wpisania naszego narodowego tańca na listę niematerialnego dziedzictwa Unesco. Właśnie jednym z elementów tej akcji jest szczególne wydarzenie, które miało tu miejsce – premiera nowo skomponowanego Poloneza na 100 par (kompozycja Joanna Garnczarek, orkiestracja Jerzy Zając (youtube). Po dostojnym Polonezie i żywiołowym Mazurze nadeszła pora na warsztaty nauki poloneza. Pan German Komarowski, dyrektor i choreograf Perły bardzo sprawnie poprowadził warsztaty i wszyscy obecni wraz z Perłą zatańczyli razem Poloneza z figurami, mimo, że zaczął padać już deszcz. Tańczenie poloneza jest nieustająco żywą tradycją w Polsce oraz pośród Polonii, co docenia Unesco.
Następnym punktem programu było wspólne śpiewanie piosenek ludowych.
Deszcz jednakże zmusił nas do przeniesienia Festynu do środka. Reszta występów i śpiewania odbyła się w pięknej sali. Tam właśnie Perła przedstawiła tańce litewskie oraz bardzo dynamiczne tańce ukraińskie. Brawom nie było końca. Wkrótce opublikujemy album z większą ilością zdjęć z Festynu oraz filmy.
Najnowsze komentarze