1.06.2023 odbyła się konferencja „Dora Bianka – artiste de rêve et de lumière, peintre polonaise, aixoise oubliée”. Konferansjer – Marta Chrzanowska Foltzer, doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki. W przystępny i interesujący sposób, Marta Chrzanowska Foltzer przybliżyła słuchaczom sylwetkę tej wielkiej a dziś niesłusznie zapomnianej polskiej malarki.
Dora Bianka, (1896-1979) polska malarka należy dziś do zapomnianych artystek, które tworzyły we Francji w XX wieku. Urodzona w Warszawie w 1896 roku, tworząca początkowo w Paryżu, do którego przybyła jeszcze przed I wojną światową, Dora Bianka związała się z paryską awangardą lat dwudziestych. Zalicza się ją dziś do twórców ze słynnej École de Paris. W swej twórczości czerpała z nowoczesnych kierunków sztuki, z kubizmu i fowizmu, aby stworzyć własny, odrębny styl. Jej malarstwo silnie związane z nurtem kolorystycznym wyróżnia się poetyckością wizji i swobodą kompozycji. Pod koniec lat dwudziestych artystka odkryła południe Francji, które stało się dla niej źródłem inspiracji twórczej. Polska artystka stała się znaczącą postacią kulturalnego życia Marsylii i Aix-en-Provence. Miejmy nadzieję, że prace badawcze dr Foltzer oraz wystawa w Bibliotece Polskiej w Paryżu „«Entre le rêve et la modernité. Dora Bianka (1896-1979) une artiste polonaise oubliée», (zbiory fundacja Rose Taupin, Dora Bianka i in. ) pozwolą znowu zaistnieć tej niezwykłej malarce, która za swojego życia była znaną i wysoko cenioną artystką.
Po konferencji miał miejsce sympatyczny cocktail, na którym słuchacze mogli zadać dodatkowe pytania.
Marta Chrzanowska Foltzer – doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki. Studia z historii sztuki rozpoczęła na Uniwersytecie Jagiellońskim a kontynuowała na Université de Provence, w Aix-en-Provence (Francja), gdzie w 2007 roku uzyskała tytuł doktorski. Pracę doktorską poświęciła polskim malarzom aktywnym na południu Francji od początku XX wieku do dnia dzisiejszego. Kontynuuje badania nad polskim malarstwem w południowej Francji, popularyzując wiedzę o tym istotnym aspekcie historii polskiej sztuki poprzez konferencje i publikacje.
Najnowsze komentarze