Wycieczka do Paryża – 14.06.2023

14 czerwca 2023 odbyła się wycieczka do Paryża, zorganizowana przez Stowarzyszenie Polonica dla uczniów Szkoły Polskiej Stowarzyszenia oraz dla uczestników naszych kursów języka polskiego. Celem wycieczki było zwiedzenie Biblioteki Polskiej, w której są stałe wystawy poświęcone Fryderykowi Chopinowi oraz Adamowi Mickiewiczowi, ale również, aktualnie wystawy czasowej „Dora Bianka entre le rêve et la modernité, une artiste polonaise oubliée”. Ta artystka, której postać wystawa ta ma przypomnieć,  jest nam szczególnie bliska, gdyż była mieszkanką Aix en Provence.

Ale nasza wycieczka miała na celu także zwiedzenie Paryża, ze szczególnym uwzględnieniem polskich śladów. Dlatego też dzień ten rozpoczęliśmy od zwiedzenia Łuku Triumfalnego, gdzie widnieje wiele nazwisk polskich generałów (nazwiska pisane fonetycznie). Ciekawe, czy ktoś domyśli się, kto to jest Klopisky, a może Zayoncheck? Chodzi tu o generałów Chłopickiego i Zajączka !
Spacer najsławniejszą aleją Champs Elysées był również bardzo atrakcyjny.
Po pikniku i zjedzeniu sławnych lodów na Wyspie św. Ludwika weszliśmy do Biblioteki Polskiej. Tam nasza grupa rozdzieliła się (młodzież i dorośli osobno). Bardzo sympatyczna Pani Hania przystępnie opowiedziała uczniom o historii Biblioteki, zwracając uwagę na jej powstanie i znaczenie w czasie po powstaniu listopadowym. Przybliżyła również zwiedzającym dzieciom wystawy dotyczące Chopina i Mickiewicza. W tym czasie dorośli zwiedzali wystawę poświęconą Dorze Biance. Po wystawie oprowadzała zwiedzających pani Marta Chrzanowska Foltzer, komisarz wystawy. Następnie zamieniliśmy się, dorośli zwiedzali wystawy stałe a dzieci wystawę Dory Bianki. Polonica jest partnerem wystawy i jako swój wkład przygotowała dla dzieci książeczkę edukacyjną. Po zwiedzeniu wystawy uczniowie z wielkim entuzjazmem wypełniali książeczkę.

Na zakończenie wizyty zrobiliśmy wspólne zdjęcie na dziedzińcu Biblioteki i odkryliśmy, że na tablicy poświęconej zasłużonym jest patron naszej szkoły; Konstanty Gaszyński, powstaniec listopadowy pisarz i poeta, z Aix en Provence, gdzie jest pochowany.
Po tej bardzo ciekawej wizycie pozostał jeszcze jeden punkt programu – przepłynięcie statkiem po Sekwanie. Ze statku można było zobaczyć wiele bardzo ciekawych zabytków – przede wszystkim wieżę Eiffela, katedrę Notre Dame (wciąż w rekonstrukcji), ważny dla Polaków Hotel Lambert,  Muzeum Orsay, Luwr i wiele innych.
Potem pozostało nam już tylko dojechać na dworzec i wsiąść do pociągu.
Wszyscy byli niezwykle zadowoleni z udanej wycieczki – edukacyjnej i przyjemnej !

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *