Tradycje i regiony
Poznaj Polskę
Tradycje polskie
Święto Zmarłych
Pierwszy Listopada - Dzień Wszystkich Świętych, Święto Zmarłych ... Porządkowanie grobów, kupno zniczy, wiązanek chryzantem. Każdy chciałby spędzić te święta przy mogiłach najbliższych. Zastanawiamy się nad sensem życia, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.
Andrzejki - 30 listopada
Według polskiej tradycji bardzo ważne są andrzejkowe wróżby. Można wierzyć lub nie, ale jest okazja do dobrej zabawy!
Boże Narodzenie
Boże Narodzenie jest w Polsce obok Wielkanocy najuroczyściej obchodzonym świętem. Święto to - kameralne, rodzinne, przeważnie spędzane w gronie najbliższych ludzi - sięga tradycjami dawnych czasów. Zachowały się nawet ślady obrzędów z czasów słowiańskich.
Śledziówka
Skąd to się wzięło ? Zanim nadejdzie Środa Popielcowa i rozpocznie się Wielki Post, zgodnie ze staropolską tradycją, obchodzimy ostatki nazywane też podkoziołkiem lub śledzikiem, w zależności od regionu kraju. Dawniej najhuczniej obchodzono ostatni tydzień karnawału, od tłustego czwartku po ostatni, kusy wtorek.
Wielkanoc
Choć dla wielu nas Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinnym świętem, to jednak Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijan. Wielkanoc to czas rodzinnych spotkań, odwiedzin, rozmów, dzielenia się jajkiem… Ze świętem tym związanych jest dużo zwyczajów.