Wszystkich Świętych – 1 listopada 2022

1 listopada 2022 – Cmentarz St Pierre, Aix en Provence
Na cmentarzu St Pierre w Aix en Provence znajdują się dwa polskie historyczne groby. W obu leżą zasłużeni Polacy – powstańcy listopadowi (1830).
Spotkaliśmy się, jak co roku na tym cmentarzu, aby symbolicznie złożyć kwiaty i zapalić znicze na tych polskich grobach – jednocześnie myśląc o naszych bliskich w Polsce.
Pierwszy grób, to grób polskiego poety, Konstantego Gaszyńskiego, który po przymusowej ucieczce z Polski znalazł się w Prowansji. Ten poeta, bardzo popularny w swojej epoce – autor sławnej wówczas piosenki powstańczej „Czarna sukienka” odnalazł się w Prowansji, pokochał ją i z czasem został redaktorem naczelnym największej gazety w Aix en Provence „Memorial d’Aix”. Grobem tym Polonica zajmuje się już od wielu lat.
Drugi natomiast grób został przez nas odkryty niedawno. Należy on do wybitnego polskiego inżyniera, również powstańca listopadowego, Hieronima Jaraczewskiego. Brał on udział jako zastępca głównego inżyniera, w budowie najwyższego w Europie akweduktu w Roquefavour pod Aix en Provence. Tym akweduktem dostarczano wodę do Marsylii.
Grób ten, którym nikt się nie zajmował, był przeznaczony do likwidacji. Na szczęście po naszej interwencji, nie ma już tego niebezpieczeństwa. Polonica będzie się opiekować stale również tym grobem.
Dziękujemy Księdzu Romain z parafii St André za obecność i poświęcenie grobów.
Oba groby zostaną wpisane na listę pamiątek polskich i będą odrestaurowane profesjonalnie.
Na zakończenie udaliśmy się na grób Paul’a Cezanne’a, gdzie również złożyliśmy kwiaty.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *