Kongres Kraj – Emigracja – Warszawa 03-06 września

Stowarzyszenie Polonica zostało zaproszone na Światowy Kongres Kraj-Emigracja 3.09-06.09.2022 w Warszawie zorganizowany przez Stowarzysznie Wspólnota Polska.
Kongres ten został zorganizowany po 32 latach, bowiem poprzedni odbył się w Rzymie w 1990 roku.
Mieliśmy zaszczyt reprezentować na tym Kongresie Polonię i Polaków z południa Francji.
W Kongresie uczestniczyli przedstawiciele Polonii i Polaków z zagranicy z 37 krajów.
Podczas obrad, które prowadzili eksperci – przedstawiciele władz, Sejmu i Senatu, znani naukowcy oraz kierujący prestiżowymi ośrodkami kultury polskiej – omawiano tematy interesujące dla Polonii i Polaków za granicą w formie paneli tematycznych.
Wybór miejsca obrad Kongresu dowodził jego rangi.
Pierwszy dzień – powitanie przybyłych oraz pierwszy panel odbył się na Zamku Królewskim. Piękne wnętrza tej perły architektury, odbudowanej przez warszawiaków po zniszczeniu Zamku w czasie drugiej wojny światowej, zachwycały przyjezdnych. Ten dzień obrad został zakończony koncertem muzyki klasycznej w oryginalnym wykonaniu na skrzypce, kontrabas i akordeon.
Drugi dzień obrad rozpoczął się od uroczystej mszy św w Katedrze św. Jana. Następnie obrady zostały zaplanowane w Sejmie w przestiżowej Sali Kolumnowej. Tak jak poprzednio obrady prowadzono w formie paneli tematycznych.
Na zakończenie tego dnia mieliśmy wielką przyjemność – zorganizowano dla uczestników Kongresu koncert zespołu Mazowsze w ich siedzibie – Otrębusach. Koncert był niezwykle piękny. Mazowsze przedstawiło tańce i pieśni z różnych regionów oraz polskie pieśni patriotyczne.
Trzeci dzień obrad odbył się w Centrum Olimpijskim. Tam to własnie Polonica mogła zaprezentować swoje stoisko informacyjne, które cieszyło się wielkim powodzeniem.
W Centrum znajduje się bardzo interesujące Muzeum Sportu, które mogliśmy zwiedzić.
Pomiędzy rzeźbami, które otaczają Centrum odkryliśmy rzeźbę ojca naszej nieżyjącej członkini (Hania).
W czasie Kongresu nawiązaliśmy wiele ciekawych kontaktów, które – mamy nadzieję – zaowocują interesującymi wydarzeniami. Poznaliśmy Polaków z wielu krajów, wymieniliśmy ciekawe doświadczenia.
Na kongresie byli również Polacy z okupowanej Ukrainy, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami.
Nie zapomniano również o uwięzionych działaczach polskich na Białorusi. Pośród obecnych byli również działacze polscy, którzy po kilku miesiącach uwięzienia zostali wydaleni z Białorusi do Polski. Ich jedyną winą było to, że uczyli języka polskiego i opiekowali się polskim cmentarzem – tak jak to my robimy.
Na zakończenie Kongresu ofiarowano uczestnikom ofertę kulturalną, w tym zwiedzanie bardzo ciekawej wystawy „Witkacy” w Muzeum Narodowym.
Cieszymy się, że Polonica była obecna na tak ważnym wydarzeniu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *