Wielka Gala 20-lecia Stowarzyszenia Polonica – Druga część

24 listopada 2019 - Le Théâtre d'Aix

W drugiej części Gali balet Cracovia Danza z Krakowa przedstawił niezwykle interesujący i kolorowy spektakl „Pan Twardowski. Ale Bajka!” (reżyseria i choreografia Alicja Towarnicka i Dariusz Brojek, kostiumy i dekoracje Bożena Pędziwiatr, maski Jonathan Fröhlich, światło Grzegorz Marczak).
Historia oparta na polskiej legendzie o Panu Twardowskim oraz na balladzie Adama Mickiewicza „Pani Twardowska” zilustrowana została muzyką wielkiego polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki (rok 2019 jest rokiem Stanisława Moniuszki). To niezwykle żywe, kolorowe i pełne humoru przestawienie, na granicy baletu i teatru wzbudziło entuzjazm publiczności. Wspaniali tancerze bez słów, w zrozumiały sposób, przedstawili historię legendarnego pana Twardowskiego, lekarza i maga, który zaprzedał duszę diabłu, aby odmłodnieć i mieć wielką moc. W cyrografie, myśląc, że przechytrzy diabła, tytułowy bohater zawarł klauzulę, że czart może zabrać jego duszę wyłącznie w Rzymie, po wykonaniu trzech zadań. W drugiej części, opartej na balladzie Mickiewicza diabeł zwabia Twardowskiego do karczmy, która nazywa się Rzym. Tu Twardowski, opierając się na cyrografie każe wykonać diabłowi niezwykle trudne zadania – w tym kąpiel w święconej wodzie. Ten, choć z trudem, wykonuje te zadania. Pozostaje trzecie zadanie – i tu Twardowski wzywa na pomoc swoją żonę, tytułową postać ballady Mickiewicza, której diabeł nie daje rady !

Było to niezwykłe przedstawienie, dziękujemy zespołowi Cracovia Danza : dyrektor Romana Agnel, tancerze : Marta Baranowska (Pani Twardowska), Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska; Zuzanna Ruta, Dariusz Brojek (młody Pan Twardowski), Łukasz Szkilądź (diabeł), Krzysztof Antkowiak (stary Pan Twardowski i in.), Michał Kępka, Sebastian Kubacki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *